Jelszavak erőssége, “változatossága”, kétfaktoros autentikáció
Egy történettel szeretném kezdeni, ami az egyik cégvezető barátomról szól. Az anonimitása megőrzése érdekében, nevezzük őt Kornélnak. Kornél egy nap békésen telefonozgatott otthon, amikor kapott egy SMS-t. Ebben az SMS-ben az állt, hogy:
„Netflix : Legutobbi befizetését elutasitottak,kérjük, er sitse
meg fizetési adatait, különben fiokjat felfüggesztjük: <link>”

Több sem kellett neki, „fogta” a képen található linket és rákattintott. Egy Netflix-nek tűnő bejelentkezési felület volt ott. Meg is adta a bejelentkezési adatait (e-mail cím + jelszó). Majd miután „bejelentkezett” a (kamu) weboldalba, már kérték is tőle a bankkártyaadait.
Sajnos, ezeket is megadta, de akkor még nem tudta mi vár rá. El is felejtette a dolgot, azzal a gondolattal, hogy ezt a teendőt is letudta és minden mehet tovább a régi kerékvágásban. Ha nagyon drámaian akarnánk fogalmazni, azzal folytatnám, hogy akkor még nem is gondolta , mit okozott ezzel a pár kattintással.
Másnap délután hívja a felesége, hogy baj van, mert a Facebook-on megváltozott a profilképe, valamilyen közép-kelet országban élő úriember képére, aki egy AK47-et tart az ég felé. A Facebook-nak több sem kellett ez a kép pár percig volt „élő”, majd tiltották is a barátom profilját. Eközben elindult más támadás is a háttérben, Kornél látta, hogy valaki próbálkozik a bankkártyaadataival és szeretné a rajta található összeget leemelni.
Itt kerültem én a képbe, amikor „SOS” akciót végrehajtva tiltottunk mindent (is) és elkezdtük feltérképezni mi a baj, hol történt a behatolás.
Hamar kiderült, hogy a barátom kedves Kornél a Netflix-átverés áldozata lett és minden adatot megadott a bűnözőknek, akiknek több sem kellett, hogy feltörjék a fiókjait.
Tehát az SMS, amit kapott teljes mértékben átverés volt, és mivel kitöltötte az adatait, áldozatul esett ő is ennek.
De mi volt a fő probléma? Mi köze van a Netflix jelszavának és e-mailjének a Facebook-feltöréshez?
Az, hogy mindenhol egy jelszót használt. Nem viccelek, mindenhol. A PayPal-jától kezdve a Facebook-on, Netflix-en át a bankjáig.
Szerencséje volt, hogy a „komolyabb” platformokat kétfaktoros autentikációval védte.
Mit kell tenned, hogy te ne járj így?
Először is a legfontosabb, hogy mindenhol külön/egyéni jelszavakat használj.
A barátomnál, 89(!) weboldalon kellett megváltoztani a jelszavakat és a bejentkezéseket, mivel ezen az egy helyen megszerezték a jelszavát.
Alapesetben, ha nem kattintott volna rá és nem szerzik meg, nem lett volna akkora probléma. Viszont mivel kompromitálódtak a bejelentkezései nem kellett több a bűnözőknek, hogy egyből megpróbálják a legnépszerűbb, Európában is használatos appokat/bejelentkezéseket, hogy belépjenek (Revolut, Wise, PayPal, Stripe [ezek a pénzügyi intézetek], Facebook, Instagram, X [ezek pedig a közösségi oldalak]). Ezen kívül rengeteg más kárt is okoztak, még rendőrségi feljelentést is kellett tenni.

A történet, első tanulsága, hogy minden fontos bejelentkezésnél használjunk más jelszót. M i n d e n h o l . 🙂
Különben benne van a pakliban, hogy figyelmetlen vagy (mindenkivel megesik) és te is így jársz.
Amit, még szoktam javasolni, hogy minden jelszónál legyen meg az „alaperősség”, ami a az alábbi szabályok betartását jelenti:
- Tartalmazzon kisbetűt a jelszavad
- Tartalmazzon nagybetűt
- Legyenek benne számok
- Legyen benne speciális karakter (‘”+!%/=()_:?,)
- Legyen legalább 12 karakter hosszúságú (ez soknak tűnik, de mivel sokan évekig nem változtatják a jelszavukat az AI segítségével a 8 évvel ezelőtt generált jelszavakat már „nevetve” feltörik ezek a rendszerek (neked van olyan jelszavad, amit soha nem változtattál meg, vagy több mint 8 éve?)
- Ha szeretnéd, hogy megjegyezhető legyen a jelszavad mert nem akarod tárolni egyéb helyen, vagy felírni – javaslom, hogy lehetőleg magyar szavakat vagy mondatokat kreálj. Ez megelőzi azt, hogyha külföldről akarják „brute force”* támadással feltörni, akkor kisebb eséllyel fogják tudni, mivel alapesetben ilyenkor vagy angol szavakkal vagy a legnépszerűbb magyar jelszavakkal próbálkoznak
*A brute force támadás leegyszerűsítve azt jelenti, hogy valaki vagy valami elkezd próbálkozni a fiókod feltörésével és összes létező jelszó-lehetőséget kipróbálja, hogy feltörje a fiókodat. Valótlan példa: ül egy „hacker” Thaiföld-ön és megpróbál a te Facebook-odba bejelentkezni, ha már megszerezte az e-mail címedet. Próbálgatja egyesével a lehetséges jelszavakat. Természetesen ezt már nem így szokták csinálni, vannak erre célszoftverek.
„Ez engem nem érdekel! Én tuti nem kattintok olyan linkre, amitől megszerezhetnék a jelszavam, mert soha nem kattintok semmire!”
Akkor mondok egy másik példát. Biztos szoktál találkozni a hírekben, hogy ekkora meg akkora adatszivárgások történtek a Facebook-nál / Microsoft-nál / Adobe-nál / különböző kormányzati szerveknél / … (ez a lista akár végtelen is lehetne, de mellékelek egy linket IDE, hogy szemléltessem gyakorlatilag nincs olyan ország vagy szervezet, akinél még nem történt ilyen). Ja és ez csak a nyilvánosságra hozott. Biztos vagyok benne, hogy van egy ugyanekkora anonim lista a kisebb webshopokról, akik ugyanúgy tárolják a felhasználók bejelentkezési adatait és feltörték őket.
A lényeg, amire ki akarok lyukadni: ha nem téged vernek át vagy fertőzik meg a géped, akkor ugyanúgy a cégeken keresztül is történhet ilyen feltörés, ha hozzájuk törnek be. Ezért kell mindenhol más jelszót használni, és legalább évente változtatni.
Akkor mi teljes védelem? Hogyan tudom 100%-ig bebiztosítani a fiókom?
100%-os védelem nincs az informatikában. Maximum, ha kikapcsolod a géped, bedobod a tengerbe és soha többet nem használsz semmit, ami digitális eszköz. Valljuk be ez elég szürreális. Csak növelni tudjuk a védelmet, de sosem lesz semmi 100%-os. Ha szeretnéd növelni, akkor a fenti tanácsokat betartva már jó esélyekkel indulsz. Viszont még mindig védtelen leszel azzal szemben, ha megszerzik a jelszavadat (akár téged átverve akár egy adatbázisból kinyerve). Ezek ellen, hogyan lehet védekezni?
A kétfaktoros autentikációval.
Biztos neked is volt már olyan nem egyszer, hogy léptél be a bankodba, Google-be, Apple-be és a jelszavad beírása után kért még egy plusz hitelesítést (biztonsági SMS kódot, telefonhívást, esetleg a képernyőn be kellett pipálni, hogy „Én vagyok az”).
Ez a kétfaktoros hitelesítés (2FA). Többféle neve is kering az interneten multifaktor autentication (mfa), többfaktoros hitelesítés, stb… A lényeg, hogy valamilyen formában telefonon vagy e-mailen keresztül megbizonyosodik róla a weboldal, hogy valóban te akarsz bejelentkezni nem pedig valaki más a nevedben. Mert ugye, a fenti szabályokat betartva, hiába szerzi meg bárki távolról az adataidat, a telefonodhoz jó eséllyel nem fér hozzá. Ebben az esetben már beszélhetünk 90%-os védelemről, nyilván ennek is különféle típusai és sebezhetőségei vannak, amire itt most nem fogunk kitérni, de a lényeg, ha már ezeket beállítod, nagyrészt biztonságban tudhatod a fiókjaid.
Érdekesség, fun fact: Múltkor egy cégnél egy felhasználóváltás történt és az iPad-ra való bejelentkezés közben már nem is kétfaktoros autentikációt kért, hanem 3FA-t, három különböző helyről! Ami biztonságtechnikailag szívmelengető, de felhasználókat szétszivatja. Így nézett ki a 3FA:
- Küldött egy e-mailt egy megerősítő kóddal
- Küldött egy SMS-t még egy megerősítő kóddal
- Majd be kellett írnom az új felhasználónak a MacBook-jának(!) a jelszavát
Szóval nem viccel az Apple a bejelentkezéseket illetően. Ja és persze kérte a jelkód-ot, amivel feloldod az iPad-et.
Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy miért is beszélünk erről? Te egy bankkártyalopás-elleni kurzust vásároltál, erre miért jelszavakról van szó?
Ez a legelső lépés a teljes biztonsághoz. Ha nincsenek rendben a jelszavaid, akkor azokon keresztül könnyen feltörhetik a fiókod. Későbbiekben még lesz szó erről (Google fiók védelme, AppleID).
ui.: Érdekel mi lett a barátommal Kornéllal? Nagyon érdekes eset történt. Az ő privát felhasználóján keresztül hirdettek a Facebook-on különböző átverő hirdetéseket. Hozzáadtak rengeteg külföldi „arcot” a hirdetési profiljához és egy idegen bankkártyát, amiről nem tudtuk kié. Sajnos az illetőnek 800.000 Ft-ja bánta, mivel ennyit elhirdettek róla.

